بررسی انرژی هسته ای حق مسلم ماست (جایگاه ایران در فناوری هسته ای)

پژهش بررسی انرژی هسته ای حق مسلم ماست (جایگاه ایران در فناوری هسته ای) در 160 صفحه ورد قابل ویرایش
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 190 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 160

بررسی انرژی هسته ای حق مسلم ماست (جایگاه ایران در فناوری هسته ای)

فروشنده فایل

کد کاربری 6017

پژهش بررسی انرژی هسته ای حق مسلم ماست (جایگاه ایران در فناوری هسته ای) در 160 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست

پیشگفتار

مراحل تحقیق

مقدمه :

توسعه انرژی هسته ای اولویت دیر شده ایران

فصل اول

تشریح ساختمان اتم :

آزمون تئوری نسبیت: حق با انتیشتن بود

پایداری و ناپایداری :

شكافت هسته ای

انرژی شكافت هسته ای

مواد شكافتنی

همجوشی هسته ای

فصل دوم

نیروگاههای هسته ای :

انواع راكتورهای هسته ای

راكتورهای حرارتی :

تهیه سوخت راكتورهای حرارتی

راكتورهای سریع

تبدیل انرژی اتمی به انرژی حرارتی :

تهیه انرژی الكتریكی :

سوخت هسته ای :

ساخت سوخت هسته ای

پلوتونیوم

تهیه سوخت

پایان یك نیروگاه

فصل سوم

اورانیوم چیست :

غنی سازی اورانیوم با دیفوزیون گازی

غنی سازی اورانیوم از طریق میدان مغناطیسی

فصل چهارم

كاربردهای زیست شناختی و پزشكی فیزیك هسته ای

كاربردهای فیزیك هسته ای در پزشكی :

كاربرد انرژی هسته ای در بخش دامپزشكی و دامپروری :

كشاورزی هسته ای :

كاربرد پزشكی هسته ای در بخش آزمایشگاهی

فصل پنجم

مشروح گزارش

شورای حكام :

کنفرانس عمومی

دبیرخانه

1- فعالیتهای هسته ای ایران قبل از انقلاب اسلامی

3-نتیجه گیری :

مرکز تحقیقات کشاورزی و پزشکی هسته ای کرج

بخش کشاورزی هسته ای

بخش سیکلوترون

بخش مواد هسته ای

خش دزیمتری استاندارد یا S.S.D.L

مرکز تحقیقات و کاربرد لیزر

بخش تحقیقاتی طیف نگاری

مرکز تابش گاما

مرکز تحقیقات وکاربرد پرتو فرآیند یزد

مرکز تحقیقات بناب

بخش تحقیقات گداخت هسته ای

مرکز توسعه انرژیهای نو
پروتكل الحاقی NPT و منافع و مضرات پذیرش آن
فك پلمپ تأسیسات اصفهان با حضور بازرسان آژانس
پاسخ ایران به نامه اروپا
عقب نشینی تاكتیكی آمریكا درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران
گفتگوی بوش و پوتین درباره ایران

ایران هسته‌ای صلح‌طلب و عدالت‌خواه

پیشنهاد ایران انحصار قدرت را در جهان می‌شكند.

ایران-اروپا

مرحله سرنوشت ساز

تیجه گیری :

پیشنهادات :

پی نوشت :

منابع :

پیشگفتار

پیوسته یاد می كنیم مهربان پروردگاری را كه نامش مزین كننده نامها و آرامش بخش دل هاست . شكر و سپاس از آن اوست چرا كه ندای دین حقش را آخرین فرستاده اش در داد . او كه قدرت جاودانگی خویش قلم را به دستانمان داد تا بنویسیم و بخوانیم از اقتدار كشوری مقتدر بنویسیم از كاوشگرانی كه در قلبشان عشق به وطن موج می زند و از این هوش و توانایی خویش به نحو احسن استفاده می كنند تا این مهد دانش شهرتی جهانی پیدا كند . ایران است این سرای دانش سرای عشق خانه ای عظیم دوستی ها و مهد علم .

ایران ای مادر همیشه هشیار ای كه صاحب خاكی هستی كه از دانش سنگهایی بیرون می آید كه ذهن هر متفكری را از آن خود می كند به یاد می آوری روزهایی كه خورشید آسمان تو شاهد پیروزی فرزندانت بود خاطرت هست شب هایی كه مهتاب نظاره گر حركات دستان پرتكاپوی تلاشگرانی بود كه در كارخانه ها كار می كردند تا شاید خدمتی كوچك به این ملت شریف تو كنند . می دانم كه می دانی حركت چرخ انرژی پدید اورنده تمام نیروها فقط به دست یكتا پروردگار من هست و بس انرژی عظیم كه در دل كوچك هر ذره نهفته است . نیرویی كه در كوچكترین ذره ای از این هستی جای گرفته و بزرگترین كار در دنیای علم انجام میدهد . بله انرژی اتمی .

صنعت اتمی جای خودش را در چرخ صنعت یافته و یكی از سكانسهای كشتی كشور به دست گرفته متخصصان كشور محبوب با بهره گیری از علم و دانش خویش كشور ایران را با دنیای نوین علم و انرژی اتمی همگام ساخته اند . امیدوارم شاهد پیروزی روز افزون كشورمان در علم باشیم .

مراحل تحقیق :

1-انتخاب موضوع و تعریف آن:

موضوع انرژی هسته ای حق مسلم ماست ایران باید در فناوری هسته ای جایگاه بالایی داشته باشد .

2- تحدید موضوع تحقیق :

علت مخالفت های كشورهای خارجی دربرخورداری ایران از فناوری هسته ای چیست ؟ و چرا ایرن باید از فناوری هسته ای برخودار باشد ؟

3-جستجو و مطالعه ی منابع تحقیقی :

ضمن مطالعه ی مقالات در رابطه با انرژی هسته ای و نقش ایران در فعا لیت های هسته ای در روزنامه ها و مجلات با مراجعه به كتابها و سایتهای اینترنتی اطلاعات بیشتری دریافت نموده ایم .

4-ارائه ی فرضیه :

با توجه به این مسئله سوخت های فسیلی رو به اتمام است همه ی كشورهای جهان از جمله ایران باید حق استفاده از فناوری هسته ای را داشته باشند .

5- انتخاب فنون و روش تحقیق :

مجموه ی حاضر تحقیقی كتابخانه ایست و برای تكمیل آن از مطالعه استفاده شده است .

6- جمع آوری اطلاعات :

با مطالعه بر روی كتابها ، مجلات ، روزنا مه ها و منابع اینترنتی اطلاعات لازم را جمع آوری كرده ایم .

7- تجزیه و تحلیل اطلاعات :

اطلاعات جمع آوری شده بر اساس موضوع دسته بندی كرده و اطلاعات اضافی را حذف نموده ایم .

8- ارائه ی نظریه یا تئوری:

انرژی هسته ای حق مسلم تمامی مردم كشور عزیزمان است و برخورداری از این فناوری ما را به كسب موفقیت های بالایی می رساند.

مقدمه :

انرژی هسته ای در جهان

انرژی هسته ای از جمله انرژی هایی است كه كاربرد زیادی در سطح جهان دارد . در حال حاضر ، ظرفیت نیروگاه های هسته ای جهان بیش از 350 هزار مگاوات است كه پیش بینی می شود تا سال 2020 به 359 هزار گیگاوات برسد. انرژی هسته ای دارای مزایایی است كه كاربرد آن را افزایش می دهد . به عنوان مثال، این انرژی كمترین تاثیر را بر محیط دارد ، همچنین به صرفه و اقتصادی است و در زمینه امنیت ملی انرژی نقش عمده ای دارد. نیروگاههای هسته ای را بر اساس راكتوری كه در آن استفاده می شود تقسیم بندی می كنند . در حال حاضر 5 كشور جهان از انرژی هسته ای برای تولید الكتریسیته استفاده می كنند. اگر چه تعداد نیروگاههای هسته ای كمتر از تعداد راكتورهایی است كه دردهه های 70 و 80 ساخته شده ولی میزان الكتریسیته تولیدی بیشتر است .

توسعه انرژی هسته ای اولویت دیر شده ایران

ایسكانیوز – در حال حاضر پیش از 400 نیروگاه هسته ای در جهان فعال است و تعداد زیادی راكتور تحقیقاتی هم در جهت پیشبرد علوم و فنون مورد استفاده قرار می گیرد .

بهره برداری انرژی هسته ای با خرید راكتور 5 مگاواتی و نصب آن توسط امریكایی ها در سال 46 در دانشگاه تهران آغاز شد.

قبل از انقلاب بیش از 2 میلیارد دلار جهت احداث فاز یك و دو نیروگاه بوشهر هزینه شده بود ، بعد از انقلاب به سبب جنگ و شرایط بوجود آمده این روند متوقف شد .

اگر طبق روال پیش می رفت پروژه در زمان معقول به نتیجه مطلوب می رسید و در حال حاضر ایران بیش از 25 سال تجربه اندوزی در تكنولوژی هسته ای داشت و یا حداقل برای نگهداری یك نیروگاه تجربه كافی بدست آمده بود كه می توانست سرمایه عظیمی باشد .

با این حال طرح تكمیلی نیروگاه اتمی بوشهر با توجه به اینكه فقط روسها مایل به همكاری بودند با تكنولوژی راكتورهای روسی WWER در سال 1996 آغاز شد كه در سال 2006 به اتمام خواهد رسید . دلیل طولانی شدن پروژه به تفاوت در تكنولوژی مختلف آلمان و روس برمی گردد . البته اگر یك نیروگاه 1000 مگاواتی دیگر را روسها از پایه شروع كنند در ظرف 5 سال تحویل خواهند داد ، موید این مسئله قراردادی است كه با طرف چینی منعقد كرده اند . ولی این را می توان گفت : علت اصلی طولانی شدن پروژه كه پر هزینه ترین راكتور هسته ای جهان است ، فشارهای پی در پی امریكا و اتحادیه اروپایی به روسیه برای توقف همكاری با ایران است ، البته خود روسها هم تمایل چندانی به اتمام پروژه بوشهر به این زودیها ندارد چرا كه ایران نشان داده است توان طراحی و تولید دستگاه ها و قطعات راكتور هسته ای را داراست ودر اندك زمانی به این بلوغ رسیده است .

به هر حال با توجه به سرمایه گذاری های كلان دنیا در بخش انرژی هسته ای و عقب افتادگی ایران در این صنعت و افزایش مزیت ها و منافع انرژی هسته ای در جهان امروز ، اولویت سرمایه گذاری و توسعه انرژی هسته ای ، اولویتی دیر باید تلقی كرد و ایران برای عضویت در باشگاه دارندگان تكنولوژی هسته ای توانایی قابل توجه برای عرضه ندارند و حركت شتابان امروز جبران عقب ماندگی دیروز است.

انرژی های تجدید شونده پاسخی به كمبود انواع انرژی های فسیلی در آینده ای نزدیك هستند ، كه بیش از هر چیز به بخش حمل و نقل و تامین گرما و سرما مربوط می باشند . مطابق نظریه ی كارشناسی و رسمی كمپانی های دایملر كرایسلر ، فولس واگن و فورد، مواد قابل سوخت حاصل از پروسه های بیولوژیكی یا بیواتانول ، بیودیزل و بیوگاز از جهت هزینه بسیار مناسب تر هستند و سریع تر قابل دسترسی تا مثلاً هیدروژن حاصل از الكتریسیته ی هسته ای كه برای آن باید یك زیر ساخت جدید و بسیار پر هزینه ایجاد كرد .

تشریح ساختمان اتم :

دسته ی بسیار ریز مركز اتم حاوی عظیم ترین نیرویی است كه تاكنون كشف شده است (1) انرژی شیمیایی یك نوع انرژی اتمی است كه درون اتم ها و مولكول ها نهفته است . نوع دیگر انرژی هسته ای می باشد كه در مركز اتم های هسته قرار دارد . هسته از اجزای ریزی به نام پروتون و نوترون تشكیل شده است . پروتون ها دارای بار الكتریكی مثبت می باشد در حالی كه نوترون ها بار الكتریكی ندارند. هسته توسط الكترونها كه دارای بارالكتریكی منفی است احاطه شده . بار مثبت پروتون ها و بار منفی الكترونها باعث می شود كه آنها به سوی یكدیگر جذب شوند ، اجزای هر اتم توسط این نیروی جاذبه كنار هم نگه داشته می شوند . (2)

هسته اتم هر عنصر از پروتون و نوترون تشكیل شده است كه مجموع تعداد آنها را عدد اتمی آن عنصر ،و به آنها نوكلئون میگویند . لازم به ذكر است جرم نوترون 675/1 ضربدر 10 به توان منفی 27 كیلو گرم ، و جرم پروتون 673/1 ضربدر 10 به توان منفی 27 میباشد .

پروتون های تشكیل دهنده هسته اتم چون دارای بار مثبت هستند پس طبیعی است كه یكدیگر را دفع كنند برای جلوگیری از این اتفاق نوترون ها مانند چسبی از متلاشی شدن هسته جلوگیری میكنند . الكترون ها نیز در مدارات بیضی شكل و نامنظم در اطراف هسته با سرعت بسیار زیاد در حال گردشند و هر چه این الكترون ها به لایه والانس نزدیكتر می شوند تعلق آنها به هسته كاهش میابد .(بر اساس مدل اتمی بور)

اما اگر بخواهیم علمی تر بحث كنیم باید بگوییم تقریبا سه نیرو در هسته هر اتم وجود دارد كه یكی از آنها سعی در انهدام هسته و دوتای دیگر سعی در پایداری هسته دارند . اولی نیروی كولنی یا مان دافعه پروتونی میباشد ، دومی نیروی گرانش ناشی از جاذبه بین ذرات جرم دار است و سومی كه مهمتر ین دلیل جلوگیری از متلاشی شدن هسته میباشد همان نیروی هسته ای است . دقت كنید نیروی كولینی بسیار ناچیز است و نمیتواند به تنهایی هسته را متلاشی كند و نیروی گرانش ذرات نیز بسیار كم میباشد و توانایی در تعادل نگهداشتن هسته را ندارد در واقع این نیروی هسته ای است كه اتم را در تعادل نگه داشته و از وا پاشیده شدن نوكلئون ها جلوگیری می كند . برای توضیح این نیرو باید گفت اگر فاصله بین پروتون و نوترون از 5 ضربدر 10 به توان منفی 15 متر بیشتر شود نیروی هسته ای وجود ندارد ، برعكس اگر این فاصله از مقدار یاد شده كمتر نیروی هسته ای بیشتر میشود بدین طریق هسته از متلاشی شدن نجات میابد .

سال 1905 در یك آپارتمان كوچك در شماره 49 خیابان كرامر گاسه در برلین ( منزل مسكونی انیشتن ) اتفاق بزرگی افتاد . كسی چه میدانست با كشف فرمول معروف نسبیتE= mc2 میتوان جان هزاران را در هیروشیما و ناكازاكی گرفت و یا اینكه برای میلیون ها نفر در سراسر جهان برق و انرژی تولید كرد؟/

فرمول E= mc2 به ما میگوید كه اندازه انرژی آزاد شده برابر است با تغییرات جرم جسم تبدیل شده در مجذور سرعت نور . به این معنی كه اگر ما جسمی به جرم مثلا یك كیلو گرم را با سرعتی نزدیك به سرعت نور به حركت در آوریم انرژی معادل 9ضربدر 10 به توان 16 ژول خواهیم داشت كه رقم بسیار وحشتناكی است ولی واقعیت این است كه چنین چیزی غیر ممكن است !!! چرا ؟

چون بر اساس همان فرمول نسبیت حركت با سرعت نور برای اجسام غیر ممكن است . برای درك بهتر موضوع فرمول را به شكل دیگری مینویسیم : mm=E/C2 اگر C2 ثابت فرض شود به روشنی پیداست كه انرژی و جرم نسبت مستقیم با یكدیگر دارند حال اگر ما بخواهیم جسمی به جرم m را با سرعت نور © به حركت در اوریم طبیعتا باید به ان انرژی بدهیم و از انجا كه m وE با یكدیگر نسبت مستقیم دارند پس هر چه انرژی بیشتر شود m نیز بزرگتر میشودودر واقع قسمت اعظم انرژی صرف ازدیاد جرم میشود تا سرعت دادن به جسم . پس تقریباً به بی نهایت انرژی نیاز داریم و این همان چیزی است كه حركت با سرعت نور را برای اجسام غیر ممكن میكند . (3)

آزمون تئوری نسبیت: حق با انتیشتن بود

دقیق ترین ژیروسكوپ جهان برای آزمایش تئوری اینشتین آماده شده است . یك فضا پیمای ناسا كه برای آزمودن دو پیش بینی مهم تئوری نسبیت عام اینشتین طراحی شده است برای پرتاب ماموریت كاوشگری گرانش E Gravity Probe B mission از چهار ژیروسكوپ بسیار دقیق استفاده می كند تا تئوری اینشتین را كه در سال 1916 ارائه شده است در بوته آزمونی دیگر قرار دهد . طبق این تئوری اینشتین ، فضا و زمان در اطراف اجسام بسیار سنگین تغییر شكل یافته و خمیده می شود . این ماموریت توسط ناسا طراحی شده است و مركز مارشال اجرای آن را عهده دارد .

یك فضا پیمای ناسا كه برای آزمایش دو پیش بینی مهم تئوری نسبیت عالم آلبرت اینشتین طراحی شده است در تاریخ 17 آوریل 19 فروردین سال جاری از پایگاه نیروی هوایی واندنبرگ كالیفرنیا به فضا پرتاب می شود . ماموریت كاوشگر گرانش ناسا كه GP-B نیز نامیده می شود ، از چهار ژیروسكوپ بسیار دقیق استفاده می كند. این ژیروسكوپ ها در یك ماهواره ویژه در مداری به دور زمین می چرخند و دو قسمت از پیشگویی های غیر معمول تئوری اینشتین را كه در سال 1916 ارائه شده است عملاً مورد آزمایش قرار می دهند . كه فضا و زمان به دلیل وجود اجسام بسیار سنگین خمیده می شود . دو اثری كه قرار است در این برنامه آزمایش شوند عبارتند از : ژئودتیك كه نشان دهنده میزانی از انحنای فضا زمان اطراف زمین در حالت سكون و اثر كشش چارچوب frame dragging كه نشان دهنده میزان كشش فضا زمان اطراف زمین به دلیل چرخش آن است . (4)

پایداری و ناپایداری :

اگر ما 13 پروتون را با 4 نوترون تركیب كنیم هسته ای خواهیم داشت كه اگر 13 الكترون در اطراف آن گردش كنند یك اتم آلومینیوم را میسازند . حال اگر میلیاردها عدد از این اتم ها را در كنار هم قرار دهیم آلومینیوم را می سازیم ( AL27 ) كه با ان انواع وسایل نظیر قوطی ها و درب و پنجره ها و غیره … را میتوان ساخت .

حال اگر همین آلومینیوم را در شیشه ای قرار دهیم ! و چند میلیون سال به عقب برگردیم این آلومینیوم هیچ تغییری نخواهد كرد پس آلومینیوم عنصری پایدار است . تا حدود یك قرن پیش تصور بر این بود كه تمام عناصر پایدار هستند . مسله مهم دیگر اینكه بسیاری از اتم ها در شكل متفاوتی دیده می شوند . برای مثال : مس دو شكل پایدار دارد مس 63 و مس 65 كه به این دو نوع ایزوتوپ گفته می شود . هر دوی انها 29 پروتون دارند اما چون در عدد جرمی 2 واحد فرق دارند به سادگی می توان فهمید كه تعداد نوترون های اولی 34 و دیگری 36 است و هر دوی انها پایدار هستند. در حدود یك قرن پیش دانشمندان متوجه شدند كه همه عناصر ایزوتوپ هایی دارند مه رادیواكتیو هستند .مثلا: هیدروژن را در نظر بگیرید در مورد این عنصر سه ایزوتوپ شناخته شده است .

1- هیدروژن معمولی یا نرمال ( H1 ) در هسته اتم حو یك پروتون دارد و بدون هیچ نوترونی . البته واضح است چون نیازی نیست تا خاصیت چسبانندگی خود را نشان دهد چرا كه پروتون دیگری وجود ندارد .

2- هیدروژن دو تریم كه یك پروتون و یك نوترون دارد و در طبیعت بسیار نادر است . اگر چه عمل آن بسیار شبیه هیدروژن نوع اول است برای مثال میتوان از آن آب ساخت اما میزان بالای آن سمی است .

هر دو ایزوتوپ یاد شده پایدار هستند اما ایزوتوپ دیگری از هیدروژن وجود دارد كه ناپایدار ست !

لاریجانی: خبر خوشی برای ایرانی‌ها دارم

در حالی كه كمتر از هشت روز دیگر تا برگزاری نشست آتی شورای حكام برای بررسی مسئله هسته‌ای ایران باقی مانده است، بیشترین نگاه‌ها در همین زمینه به محمد البرادعی و گزارش وی معطوف شده است. از سوی دیگر هنوز سفر البرادعی به تهران قطعی نشده است و گمانه‌زنی‌ها در خصوص محتوای گزارش و سفر مدیر كل آژانس ادامه دارد. در همین زمینه رویترز گزارش داد یك دیپلمات اروپایی كه نامش فاش نشده است اعلام كرد: گزارش البرادعی درباره برنامه هسته‌ای ایران سمینار كوتاه و حاوی عناصر مثبت خواهد بود زیرا ایران به آژانس اجازه بازدید از پارچین را داده است و در نتایج اولیه هیچ نشانه‌ای از مواد هسته‌ای وجود ندارد. همچنین یك منبع در آژانس بین‌المللی كه از ذكر نام او خودداری كرد در گفتگو با فارس گفت: هنوز گزارشی منتشر نشده است و ما در انتظار این گزارش هستیم. در همین حال یك منبع نزدیك به مذاكرات هسته‌ای نیز با بیان این‌ كه گزارش البرادعی قرار بود اوایل هفته منتشر شود به فارس گفت: علت تاخیر، فشار اروپا و آمریكا به البرادعی و جلوگیری از انتشار یك گزارش فنی و حقوقی درباره برنامه هسته‌ای ایران و سیاسی كردن آن است. همچنین گزارشها حاكی است كه یك گروه دو نفره از بازرسان آژانس طی روزهای اخیر به ایران آمده و اكنون در اصفهان به سر می‌برند كه ماموریت آنها تا 23 نوامبر (دوم آذر ماه) طول خواهد كشید. همچنین خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلماتها گزارش داد، ممكن است البرادعی در تلاش برای رسیدن به معامله‌ای بر سر فعالیتهای هسته‌ای ایران به زودی به تهران سفر كند. این گزارش به نقل از منبعی نزدیك به آژانس انرژی اتمی كه نامی از وی نبرد، ادامه داد: سفر البرادعی به تهران در صورتی می‌تواند مطرح شود كه ایده روسیه در میان اعضای شورای حكام اجماع را به دست آورد. وی افزود: بدون چنین اجماع و معامله‌ای احتمالاً مدیر كل آژانس به ایران سفر نمی‌كند و آبرویش را با چنین دیدار حساسی به خطر نمی‌اندازد. این در حالی است كه یك مقام از یكی از سه كشور اروپائی گفت: به نظر می‌رسد البرادعی آماده است كه احتمالاً در روزهای شنبه یا یكشنبه به ایران سفر كند. وی افزود: البرادعی نسبت به پیشروی معامله روسی خوشبین است، حتی با وجود آنكه تهران علنا بر حق خود برای غنی‌سازی اورانیوم تاكید می‌كند. رویترز ادامه داد: تعدادی از كارشناسان روسی پس از دیدار دبیر شورای امنیت ملی روسیه از ایران در تهران مانده‌اند. در همین حال یك منبع آگاه در بخش روابط عمومی آژانس انرژی اتمی در خصوص سفر البرادعی به فارس گفت: البرادعی هنوز در این مورد تصمیم‌گیری نكرده و تاریخ مشخصی برای این سفر تعیین نشده است. ( 49 )

ایران در زمره 10 كشور برتر جهان است كه توانایی دستیابی به چرخه سوخت هسته‌ای را دارد.

رئیس مركز تحقیقات و تولید سوخت هسته‌ای اصفهان در گفتگو با امام جمعه این شهر با اعلام این مطلب گفت: موضوع انرژی اتمی یك موضوع اصلی در سطح كشور است و مهمترین مركزی كه فشار بین‌المللی متوجه آن شده و نیز تنها سایت هسته‌ای كشور در اصفهان, در حال فعالیت و تولید هسته‌ای و صنعتی است.

فقیهیان با اشاره به نحوه تولید UF6 افزود: بخش عمده این عملیات در اصفهان صورت می‌گیرد. به همین خاطر تاسیسات اصفهان در كل سازمان انرژی اتمی كشور نقش ویژه‌ای داشته و فعالیتها در سالهای اخیر در كشور بویژه اصفهان باعث شده كه ما در زمره 10 كشور برتر جهان با قابلیت دستیابی به چرخه سوخت هسته‌ای قرار بگیریم .

وی اظهار داشت: تبلیغات استكبار و به ویژه آمریكا بر ضد فعالیتهای هسته‌ای ما دلیل بارزی بر این موفقیت است.

در ادامه نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان گفت : امریكاییها هیچگاه گمان نمی‌كردند كاری از انقلاب قرار بود خود آنها انجام دهند, پس از انقلاب توسط جوانان و دانشمندان داخلی ایران با سرعت باور نكردنی صورت گیرد.

طباطبایی نژاد افزود: پذیرفتن تعطیلی فعالیتهای هسته‌ای به معنای پذیرفتن ذلت و مردن است و وقتی ملت ذلت را نپذیرد هیچ قدرتی حریف او نخواهد شد. ( 55 )

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *