تكنولوژی اطلاعاتی و توسعه ملی در كشورهای جهان سوم

چكیده
مسئله انتقال و جذب تكنولوژی در جهان سوم ، مقوله پیچیده ای است كه هم از نظر علمی و هم از جنبه ابعاد فرهنگی ، سیاسی ، اقتصادی ، سالهاست ، نه فقط كشورهای در حال توسعه ؛ بلكه بسیاری از مجامع پژوهشی غرب و
دسته بندی کامپیوتر و IT
فرمت فایل doc
حجم فایل 19 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 21

تكنولوژی اطلاعاتی و توسعه ملی در كشورهای جهان سوم

فروشنده فایل

کد کاربری 4421

تكنولوژی اطلاعاتی و توسعه ملی در كشورهای جهان سوم

چكیده :

مسئله انتقال و جذب تكنولوژی در جهان سوم ، مقوله پیچیده ای است كه هم از نظر علمی و هم از جنبه ابعاد فرهنگی ، سیاسی ، اقتصادی ، سالهاست ، نه فقط كشورهای در حال توسعه ؛ بلكه بسیاری از مجامع پژوهشی غرب و سازمانهای بین المللی را به خود مشغول داشته است .

در دهه 1980 ، فرآیند تولید یا خلق تكنولوژی و انتقال تكنولوژی به جهان سوم ، با بعد دیگری مواجه شده است كه دامنه آن باسرعت بسیار زیادی رو به گسترش است . این بعد ، در واقع ، خود نوعی تكنولوژی فراگیر است كه ” تكنولوژی اطلاعاتی ” نامیده می شود . ویژگی منحصر به فردی كه این بعد با تكنولوژی دارد ، همانا شمولیت آن نیاز همه تكنولوژیهای نوین به آن است .

در این مقاله ، ضمن بررسی روند تحولات تكنولوژی سیستمهای اطلاعاتی در كشورهای رو به رشد ، مشكلات و موانعی كه بر سر راه انتقال و جذب این تكنولوژی وجود دارد ، مورد بحث قرار می گیرد . تحلیلی از موقعیتها ، كامیابیها و یا شكستهایی كه برخی از كشورهای آسیایی در راه جذب تكنولوژی اطلاعاتی و حمایت از برنامه های صنعتی و توسعه ای خود از اینطریق داشته اند ، بخش اساسی مقاله را تشكیل می دهد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *